więcej

Informacja o tworzeniu komitetu wyborczego stowarzyszenia lub organizacji społecznej w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, które zostaną zarządzone na dzień 16 listopada 2014 r.

Organizacja może utworzyć tylko jeden komitet wyborczy. Struktury terenowe organizacji nie mogą tworzyć komitetów wyborczych. Organizacje nie mogą tworzyć koalicji wyborczych, ani wchodzić w skład koalicji wyborczych partii politycznych.

Organ organizacji upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz powołuje:

1) pełnomocnika wyborczego,

2) pełnomocnika finansowego.

Organ organizacji upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz zawiadamia komisarza wyborczego właściwego ze względu na siedzibę organizacji o utworzeniu komitetu wyborczego.

Zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego musi zawierać:

1) oznaczenie organu organizacji, od którego pochodzi zawiadomienie oraz miejsce i datę jego sporządzenia;

2) nazwę komitetu wyborczego organizacji zgodną z art. 92 i 95 Kodeksu wyborczego;
Nazwa komitetu wyborczego organizacji musi zawierać wyrazy „Komitet Wyborczy” oraz nazwę organizacji lub skrót nazwy tej organizacji, wynikające z wpisu do rejestru organizacji prowadzonego przez właściwy organ.

3) skrót nazwy komitetu wyborczego, o którym mowa w pkt 4;
Skrót nazwy komitetu wyborczego musi umożliwiać jego identyfikację przez nawiązanie do pełnej nazwy komitetu. W szczególności skrót nazwy komitetu wyborczego może zawierać wyrazy „Komitet Wyborczy” i nazwę lub skrót nazwy organizacji tworzącej komitet lub litery „KW” i nazwę lub skrót nazwy tej organizacji. Skrót nazwy może składać się z nie więcej niż 45 znaków drukarskich wliczając spacje. Każdy komitet wyborczy musi mieć skrót nazwy. Skrót nazwy komitetu wyborczego może być taki sam jak nazwa tego komitetu pod warunkiem, że nazwa komitetu składa się z nie więcej niż 45 znaków drukarskich, wliczając spacje.

4) adres siedziby komitetu wyborczego organizacji;

5) wskazanie numeru ewidencyjnego, pod którym organizacja jest wpisana do rejestru organizacji;

6) informację o powołaniu pełnomocnika wyborczego i pełnomocnika finansowego komitetu z podaniem następujących danych:

- imię (imiona) i nazwisko, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL pełnomocnika wyborczego komitetu uprawnionego, z zastrzeżeniem art. 127 § 1 Kodeksu wyborczego, do występowania na rzecz i w imieniu komitetu wyborczego,

- imię (imiona) i nazwisko, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL pełnomocnika finansowego komitetu odpowiedzialnego, zgodnie z art. 127 § 1 Kodeksu wyborczego, za gospodarkę finansową komitetu.

W przypadku, gdy pełnomocnikiem wyborczym lub pełnomocnikiem finansowym jest obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim w miejsce numeru PESEL należy podać numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;

7) nazwę województwa, na obszarze którego komitet ma zamiar zgłaszać kandydatów.

Zawiadomienie podpisuje osoba (lub osoby) uprawniona do podpisywania dokumentów organu organizacji upoważnionego do jej reprezentowania na zewnątrz.

Do zawiadomienia załącza się:

1) uwierzytelniony odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo — w przypadku stowarzyszenia zwykłego — zaświadczenie organu nadzorującego o tym, że wpłynęła do niego informacja o założeniu stowarzyszenia zwykłego (uwierzytelnienia kserokopii odpisu może dokonać członek organu upoważnionego do reprezentowania organizacji na zewnątrz lub pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego; odpis musi być aktualny). Możliwe jest również załączenie kserokopii odpisu przedstawiając jednocześnie do wglądu oryginał odpisu;

2) wyciąg ze statutu albo — w przypadku stowarzyszenia zwykłego — regulaminu działalności organizacji, pozwalający stwierdzić, który organ organizacji jest upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz; zgodność wyciągu ze statutem winna być potwierdzona podpisem członka organu organizacji upoważnionego do jej reprezentowania na zewnątrz lub pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego;

3) oświadczenie pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego o przyjęciu funkcji pełnomocnika wyborczego;

4) oświadczenie pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego o przyjęciu funkcji pełnomocnika finansowego oraz spełnieniu wymogów wymienionych w art. 127 § 2 i 3 Kodeksu wyborczego.

Zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego stowarzyszania lub innej organizacji społecznej zamierzającego zgłaszać kandydatów tylko w jednym województwie.doc
Oświadczenie pełnomocnika wyborczego organizacji.doc
Oświadczenie pełnomocnika finansowego organizacji.doc

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    25-01-2016 19:54

    Wprowadził:

    Bartosz Goździk